Artykuły

TRENING AUTOGENNY SCHULTZA. ODCZUWANIE CIEPŁA CIAŁA

Zapraszam do II części wspólnego treningu Schultza.

Wskazówki:

 • Upewnij się, że masz 30-40 minut tylko dla siebie.
 • Dobrze, gdyby podczas ćwiczenia panowała cisza, tak byś mogła/mógł skupić się na autosugestiach.
 • Ułóż się wygodnie na podłodze lub łóżku. Ręce połóż luźno wzdłuż ciała po obu stronach. Palce dłoni niech swobodnie spoczywają. Nie prostuj ich na siłę.
 • Możesz też usiąść wygodnie w fotelu, stopy ustaw równolegle na podłodze, dłonie niech swobodnie spoczywają na udach.
 • Oddychaj swobodnie i miarowo.
 • Jako wstęp do treningu autogennego zalecam zastosować 5 min świadomego oddychania.

Przypomnienie: ŚWIADOME ODDYCHANIE:

 • Wdychaj powietrze nosem, wydychaj ustami.
 • Podczas wdechu wypychaj okolice brzucha, niczym balon. Niech balon (brzuch) rośnie powoli i wypełnia się powietrzem. Używaj mięśni brzucha i przepony.
 • Gdy balon, Twój brzuch, wypełni się powietrzem po brzegi, zatrzymaj oddech i powoli policz do 3.
 • Następnie wolno wypuszczaj powietrze ustami. Gdy wydychasz powietrze, balon, Twój brzuch, kurczy się i zbliża do kręgosłupa.
 • Wypuszczaj powietrze powoli rozluźniając barki, tułów i sam brzuch.
 • Oddychaj swobodnie i miarowo.

Część 2: ODCZUWANIE CIEPŁA CIAŁA

Leżę wygodnie, bardzo wygodnie. Zamykam oczy. Rozluźniam wszystkie mięśnie. Oddycham lekko, równo i spokojnie. Oddycham lekko, równo i spokojnie. Wszystko staje się odległe i obojętne. Wszelkie myśli odpływają daleko. Odczuwam spokój, głęboki spokój. Zagłębiam się w łagodną ciszę.  Jestem tu i teraz. Oddycham lekko, równo i spokojnie.

Odczuwam jak ciepło przepływa przez moją prawą rękę. Płynie od ramienia w kierunku dłoni, po same opuszki palców. Z każdą chwilą czuję je wyraźnie. Prawa ręka staje się ciepła, coraz cieplejsza, bardzo ciepła. Oddycham lekko, równo i swobodnie. Oddycham lekko, równo i swobodnie.

Teraz ciepło przepływa przez moją lewą rękę. Płynie od ramienia w kierunku dłoni, po same opuszki palców. Z każdą chwilą czuję je wyraźnie. Lewa ręka staje się ciepła, coraz cieplejsza, bardzo ciepła. Oddycham lekko, równo i swobodnie. Oddycham lekko, równo i swobodnie.

Ciepło zaczyna przepływać przez moją prawą nogę. Płynie od pachwiny do stopy, po same końce palców. Z każdą chwilą czuję je wyraźnie. Prawa noga staje się ciepła, coraz cieplejsza, bardzo ciepła. Oddycham lekko, równo i swobodnie. Oddycham lekko, równo i swobodnie.

Odczuwam jak ciepło przepływa przez moją lewą nogę. Płynie od pachwiny do stopy, po same końce palców. Z każdą chwilą czuję je wyraźnie. Lewa noga staje się ciepła, coraz cieplejsza, bardzo ciepła. Oddycham lekko, równo i swobodnie. Oddycham lekko, równo i swobodnie.

Moje ręce i nogi są ciepłe, bardzo ciepłe. Ciepło z rąk rozchodzi się w kierunku klatki piersiowej i pleców. Z każdą chwilą czuję je wyraźnie. Klatka piersiowa i plecy stają się ciepłe, coraz cieplejsze, bardzo ciepłe. Oddycham lekko, równo i swobodnie. Oddycham lekko, równo i swobodnie.

Ciepło z nóg płynie w kierunku miednicy, podbrzusza i brzucha. Z każdą chwilą czuję je wyraźnie. Okolice miednicy, podbrzusza i brzucha stają się ciepłe, coraz cieplejsze, bardzo ciepłe. Oddycham lekko, równo i swobodnie. Oddycham lekko, równo i swobodnie.

Strumienie ciepła przepływają przez moje ciało. Całe ciało ogarnia uczucie ciepła, przyjemnego ciepła jakby zostało zanurzone w ciepłej kąpieli. Jedynie czoło pozostaje chłodne. Moje ciało jest odprężone i ciepłe. Czuje się odprężona/y i zrelaksowana/y. Jedynie moje czoło pozostaje chłodne. Oddycham lekko, równo i swobodnie. Oddycham lekko, równo i swobodnie.   

Odczuwam spokój, głęboki spokój. Całe moje ciało wypoczywa i powraca do wewnętrznej harmonii. Czuję się świeżo i zdrowo.

Wskazówka.

Wraz z praktyką uczucie ciepła przepływającego i obejmującego całe ciało stanie się coraz łatwiejsze do uzyskania. Pozostań w tym stanie przez chwilę, przynajmniej 5 minut, a następnie zakończ ćwiczenie autosugestią.

Ćwiczenie:

Uczucie ciepła powoli ustępuje. Stopniowo opuszcza moje ciało. Bardzo powoli wraca moja naturalna temperatura ciała. Czuję odprężenie i harmonię. Czuję się świeżo i zdrowo.

Policz w myślach do pięciu i powoli otwórz oczy.

Kiedy opanujesz odczuwanie ciężaru i ciepła ciała, połącz te dwa ćwiczenia w jedno. Zaczynaj od odczucia ciężaru ciała, a następnie jego ciepła.

Regularne stosowanie technik relaksacyjnych pozytywnie wpływa na samopoczucie, odczuwanie wewnętrznego spokoju i harmonii oraz zwiększa akceptację siebie, innych i tego co nas spotyka. Systematyczność relaksacji pozwala oszczędzać życiową energię i ładować „akumulator” 😊

Życzę udanych odczuć ciężaru i ciepła 😊

Już niedługo pojawią się nagrania z treningu Schultza, techniki świadomego oddychania oraz afirmacji. Zapraszam do śledzenia kolejnych wpisów.

2 komentarze

 • Mar

  Jedno to przeczytać, a drugie to posłuchać. Może Pani nagra swoją wersję i umieści na stronie lub youtube. Na pewno by to pomogło. Musi mieć Pani miły głos więc słuchanie nie tylko bedzie treningiem, ale także przyjemnością do czego zachęcam 🙂

 • Elżbieta Agnieszka Oleksiak

  Panie MAR
  bardzo dziękuję za zachętę 🙂 Niedługo pojawi się nagranie w moim wykonaniu, zarówno z treningu autogennego jak i afirmacji, jak wspomniałam we wpisie powyżej. Proszę jedynie o cierpliwość. Mam nadzieję, że mój głos przypadnie Panu do ucha 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kopiowanie zabronione!
Call Now ButtonZadzwoń