Artykuły

Terapia. Tak vs nie

Zapewne niejednej osobie pojawiła się myśl: „Już nie daje rady, może warto pójść do psychologa?”

a potem zaczęły rodzić się pytania:

  • gdzie szukać?
  • skąd wiedzieć, że mi pomoże?
  • na co zwracać uwagę?
  • czy szukać psychologa, psychoterapeuty czy psychotraumatologa, a może lepiej coacha?
  • terapia poznawczo-behawioralna, terapia schematów, EMDR?
  • co jest najlepsze?

Wiele informacji, wiele specjalizacji, szkół, dyplomów, certyfikatów, szkoleń etc. To wszystko mnoży pytania, wątpliwości i pogłębia zamęt. To zupełnie naturalne, że człowiek niemający związku z szeroko pojętą psychologią i terapią, zaczyna się gubić, wątpić, mieć poczucie chaosu, a w rezultacie postanawia zaniechać pójścia do gabinetu specjalisty.

 

Jakie są odpowiedzi na powyższe pytania?

 

Niestety, to zależy*, ale…

 

… jedno jest pewne. Jeśli wewnętrzy głos podpowiada, żebyśmy poszukali pomocy, nie lekceważmy go. Słuchajmy i dbajmy o siebie.

 

Zwłaszcza, jeśli ten głos wciąż powraca. Zapewniam, lepiej wejść do gabinetu i powiedzieć: „Nie wiem czy dobrze trafiłam/trafiłem”, niż nie pójść wcale.

 

Osoba siedząca na fotelu specjalisty pomoże nam dowiedzieć się czy jesteśmy we właściwym miejscu. Jeżeli specjalizuje się w czymś zupełnie innym niż trudność, z którą przychodzimy, szczerze nam o tym powie. Może nawet poleci kogoś odpowiedniego.

 

Tak, pójście do psychologa wymaga odwagi i podjęcia kroków ku zmianie, ale skoro wewnętrzy głos podpowiada, że czas na zmiany to poszukajmy pomocy. Skorzystajmy z mądrej rady naszego JA, które pragnie odzyskać poczucie harmonii.

 

* „To zależy”, bo niestety nie ma jednej oczywistej odpowiedzi. Jednej uniwersalnej formy terapii pasującej do każdej osoby

i sytuacji. Każdy z nas jest inny, ma inne potrzeby, oczekiwania, cele, historię życia, preferuje inny rodzaj pracy etc.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kopiowanie zabronione!
Call Now ButtonZadzwoń