Artykuły

Terapia. Tak vs nie

Zapewne niejednej osobie pojawiła się myśl: „Już nie daje rady, może warto pójść do psychologa?”

a potem zaczęły rodzić się pytania:

  • gdzie szukać?
  • skąd wiedzieć, że mi pomoże?
  • na co zwracać uwagę?
  • czy szukać psychologa, psychoterapeuty czy psychotraumatologa, a może lepiej coacha?
  • terapia poznawczo-behawioralna, terapia schematów, EMDR?
  • co jest najlepsze?

Wiele informacji, wiele specjalizacji, szkół, dyplomów, certyfikatów, szkoleń etc. To wszystko mnoży pytania, wątpliwości i pogłębia zamęt. To zupełnie naturalne, że człowiek niemający związku z szeroko pojętą psychologią i terapią, zaczyna się gubić, wątpić, mieć poczucie chaosu, a w rezultacie postanawia zaniechać pójścia do gabinetu specjalisty.

 

Jakie są odpowiedzi na powyższe pytania?

 

Niestety, to zależy*, ale…

 

… jedno jest pewne. Jeśli wewnętrzy głos podpowiada, żebyśmy poszukali pomocy, nie lekceważmy go. Słuchajmy i dbajmy o siebie.

 

Zwłaszcza, jeśli ten głos wciąż powraca. Zapewniam, lepiej wejść do gabinetu i powiedzieć: „Nie wiem czy dobrze trafiłam/trafiłem”, niż nie pójść wcale.

 

Osoba siedząca na fotelu specjalisty pomoże nam dowiedzieć się czy jesteśmy we właściwym miejscu. Jeżeli specjalizuje się w czymś zupełnie innym niż trudność, z którą przychodzimy, szczerze nam o tym powie. Może nawet poleci kogoś odpowiedniego.

 

Tak, pójście do psychologa wymaga odwagi i podjęcia kroków ku zmianie, ale skoro wewnętrzy głos podpowiada, że czas na zmiany to poszukajmy pomocy. Skorzystajmy z mądrej rady naszego JA, które pragnie odzyskać poczucie harmonii.

 

* „To zależy”, bo niestety nie ma jednej oczywistej odpowiedzi. Jednej uniwersalnej formy terapii pasującej do każdej osoby

i sytuacji. Każdy z nas jest inny, ma inne potrzeby, oczekiwania, cele, historię życia, preferuje inny rodzaj pracy etc.

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Call Now ButtonZadzwoń
Kopiowanie zabronione!