Artykuły

Moje wewnętrzne Szczęśliwe Dziecko. Technika wyobrażeniowa – wersja audio

Długo zastanawiałam się jaki podąć temat w kolejnym wpisie. Myśli krążyły wokół stresu, poczuciu braku kontroli, utracie stabilizacji życiowej, która dotyka różne sfery naszego życia i ogólnie utrzymującej się sytuacji pandemii. Ale doszłam do wniosku, iż informacje o koronawirusie, zwłaszcza te negatywne, bombardują nas z każdej strony, więc ode mnie nie muszą :).

Wtedy zrodził się pomysł na kolejne nagranie audio. W poprzednim wpisie, krótko opisałam działanie AUN (autonomicznego układu nerwowego) i jego dwóch części (współczulnej i przywspółczulnej) oraz ewolucyjne przykłady na to, czemu łatwiej mobilizujemy się do działania w momencie przestrachu/zagrożenia, niż oddajemy przyjemnemu relaksowi.

Dlatego dziś chciałam skupić się na ogólnie pojętym relaksie. Umiejętności odprężania się, regeneracji i angażowania w przyjemne działania w obecnej sytuacji są na wagę złota. Moja propozycja to ćwiczenie z cyklu ćwiczeń wyobrażeniowych. W Teorii Schematów używane jest do nawiązania kontaktu z własnym wewnętrznym Szczęśliwym Dzieckiem.

Czasem trudno nam znaleźć zajęcie, które sprawiłoby nam radość. Nie wiemy co ze sobą zrobić by poczuć więcej energii, szczęścia i pozytywnych emocje. Tak bardzo skupiliśmy się na zadaniach i obowiązkach, że zapominamy o regeneracji, którą dają chwile, gdy możemy czerpać autentyczną radość i przyjemność z małych rzeczy.

Ćwiczenie, w którym nawiązujemy kontakt z własnym wewnętrznym Szczęśliwym Dzieckiem może nam w tym pomóc.

Poprzez przywoływanie w myślach szczęśliwych chwil, przywołujemy również towarzyszące im emocje. Dodatkowo, kiedy angażujemy do tego wszystkie zmysły, np. przywołując spacer po lesie przypominamy sobie zapach ściółki leśnej, powiew wiatru we włosach, śpiew ptaków etc., łatwiej dotrzeć do przyjemnych uczuć. Dodatkowo, pozwolenie myślom na swobodne przepływanie i błądzenie w naszym umyśle ułatwi im odnalezienie zajęć, które sprawiają nam radość lub aktywności, które stanowić będą inspirację dla tego typu czynności w obecnym życiu.

Np. w ćwiczeniu wrócisz pamięcią do momentu, gdy ogromną radość i poczucie dumy dało ci stworzenie własnej gry planszowej, dziś/jutro w najbliższym czasie możesz poczuć ochotę na wieczór z planszówkami w gronie najbliższych.

Takimi małymi kroczkami robimy przestrzeń na drobne uciechy, budzimy do życia swoje Szczęśliwe Dziecko, a tym samym wprowadzamy równowagę i harmonie w naszą codzienność. Bo przecież nie samą pracą i obowiązkami człowiek żyje.

Podczas wykonywania ćwiczenia ważne jest, aby:

  • dane wspomnienie przeżywać angażując wszystkie zmysły
  • pozwolić na swobodne płynięcie myśli
  • danie sobie czasu na jego wykonanie
  • gdy po kilku/kilkunastu minutach nie udało się wykonać ćwiczenia, coś poszło nie tak, zakończmy je i wrócić do niego innego dnia
  • ważne by nie robić ćwiczenia, kiedy mamy bardziej niż zazwyczaj obniżony nastrój i na siłę chcemy sobie go podnieść

UWAGA! Ćwiczenie wymaga mniej czasu niż technika bezpiecznego miejsca czy trening autogenny Schultza, ale bazuje na własnych pozytywnych wspomnieniach, skąd może wynikać pewna trudność:

  • jeśli masz poczucie, że chwile radości czy też wesołe wspomnienia, gdzie zabawa była beztroska i pochłaniała całą uwagę, nie odgrywały/nie odgrywają w twoim życiu ważnej roli lub nie były/nie są twoim udziałem bądź też rzadko się zdarzały, wystrzegaj się pośpiechu i presji w jego wykonywaniu. Podejdź do ćwiczenia powoli i z rozwagą. Zanim odsłuchasz nagrania, „zeskanuj” własne życie w poszukiwaniu takich chwil, a gdy znajdziesz ich kilka, przejdź do właściwego wykonania ćwiczenia.

Dlaczego zalecam ostrożność? Ponieważ niektórzy z nas mogą nie wiedzieć jak i z kim można się dobrze bawić, gdyż w repertuarze ich zachowań dominowały/dominują i były/są aktywne inne tryby, które tłumiły/tłumią lub utrudniały/utrudniają rozwój trybu Szczęśliwego Dziecka.

Dziś tylko zdawkowo o trybach, bo to zadanie na odrębny wpis, jeśli nie kilka :).

Życzę udanego nawiązywania kontaktu ze Szczęśliwym Dzieckiem i cudownych inspiracji na działania wzmacniające relaks, odprężenie i chwile radości.

Ćwiczenie:

 

Źródło: G.Jacobs, H.Genderen, J.Seebauer (2019), Emocjonalne pułapki przeszości. Jak Przełamać negatywne wzorce zachowań, Sopot: GWP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now ButtonZadzwoń
Kopiowanie zabronione!