Artykuły

Moje ja. Moje części. Mój System Wewnętrznej Rodziny

„Rodzina w głowie”, kilka subosobowości, ja to kilka różnych części.

 

Tak! Dokładnie tak.

 

Osobowość nie jest jednolitą całością. Ale spokojnie, to nie znaczy, że wszyscy jesteśmy wariatami 🙂

 

Wyobraź sobie rodzinę. Trochę większą niż trzy osoby. Np. taką:

Mama: „Nie pójdziesz. Nie zgadzam się! Okłamałeś mnie! Masz szlaban!” 

Tata: „Nie becz! Chłopaki nie płaczą. Bądź mężczyzną!”

Brat: „Daj spokój! Olej to! Czekamy do północy i wiejemy przez okno”

Drugi brat: „Jak się czujesz? Mogę Ci jakoś pomóc?”

Siostra: „Wstyd mi za Ciebie, jak mogłeś coś takiego zrobić rodzicom?”

Druga siostra: „Powinieneś najpierw dokończyć co zacząłeś. Praca najpierw, potem przyjemności.”

Trzecie siostra: „Nie uda Ci się! Znowu tylko się skompromitujesz.” 

Małe dziecko: siedzi na środku pokoju i płacze, bo każdy je omija, ale nikt nie podniesie, nie przytuli. Jest niezauważone.

Brzmi znajomo? Zdarza Ci się słyszeć podobne głosy w głowie? Głos krytykujący i mówiący, że źle robisz? A może głos namawiający do nieprzejmowania się i wyluzowania? Czy też ten co troskliwie pyta o uczucia, potrzeby?

 

IFS (Internal Family system) lub SWR (System Wewnętrznej Rodziny) zakłada, że nasze „ja” (osobowość) składa się z subosobowości/części. A każdy z nas ma swój indywidualny, unikatowy System Wewnętrznej Rodziny. W jej skład może wchodzić Krytyk, Perfekcjonista, Dziecko, Leń, Poczucie Winy, Dorosły etc.

Przerażające?

Na początku pewnie trochę tak. Jednak, gdy przyjrzymy się bliżej, zauważymy, że każda z tych części jest potrzebna. Zapytasz: „Jak to potrzebna? Po co mi krytyk? Po co mi cześć wzbudzająca poczucie winy? Lepiej i łatwiej byłoby bez niej!”

W pierwszej chwili może tak. Jednak zatrzymaj się. Zanim odrzucisz głos mówiący: „Nie uda Ci się! Znowu tylko się skompromitujesz” porozmawiaj z tym głosem. Z autentycznym zaciekawieniem, bez osądów i gotowych tez i z zamiarem obalenia wyjaśnień. porozmawiaj jak z nowo poznaną osobą, którą bardzo Cię interesuje. Zapytaj ten głos:

  • skąd w nim tyle krytyki do Ciebie?
  • czego potrzebuje by przestać tak surowo Cię oceniać.
  • powiedź jak Ty się czujesz słysząc tę ciągłą krytykę etc.

Po takiej rozmowie, może okazać się, że krytyka jest formą chronienia Ciebie. By nie narazić Cię na nieprzyjemności, upokorzenie, śmieszność, utratę czegoś/kogoś. Że pod nią kryje się troska tylko, że jest ona wyrażona w tak zawoalowany i bolesny sposób.

Przykład: Przychodzą takie dni, że zwyczajnie nic nam się nie chce! Piżama day, welcome! Patrząc na osobowość jako na jednolitą całość moglibyśmy powiedzieć: „Jestem leniem”. Mocne, prawda? Takie stwierdzenie negatywnie wpływa na poczucie własnej wartości. A przecież „dzień lenia” nie trwa cały czas.Pojawiają się dni, gdy do głosu dochodzi ambitna, pełna energii i pomysłów część naszej osobowości lub ta która jest dziecięco ciekawa świata, nieoceniająca, ciesząca się z każdej drobnostki, albo….

Nikt nie jest TYLKO leniwy, ambitny, krytykujący, wrażliwy… Z jakiś powodów, w danym momencie dana część odzywa się i „zmuszą” Cię do takiego zachowania. Za każdym głosem kryją się emocje, potrzeby, motywy, pragnienia, przekonania etc. Takie spojrzenie na umysł sprzyja samopoznaniu, akceptacji, wyrozumiałości i zrozumieniu siebie.

Wracając do przykładu lenia, bardziej poprawne jest stwierdzenie: „Jakaś część mnie jest leniwa” zamiast: „Jestem leniem”. Czy takie spojrzenie nie zdejmuje ciężaru z barków, nie przynosi ulgi?

Tak jak w rodzinie. Nikogo się nie wyrzuca. Każdy ma swoją rolę. Każda osoba jest ważna (w większości rodzin). A razem tworzycie całość: RODZINĘ!  Twój Wewnętrzny System Rodziny jest całością tworzącą CIEBIE. Dbaj o nią! Rozmawiaj, pytaj, zauważaj potrzeby każdego z jej członków, aby panowała w niej akceptacja, zrozumienie i harmonia.

 

Życzę Ci, abyś z Twoją Wewnętrzną Rodziną było Ci ładnie i dobrze na zdjęciach w mediach społecznościowych, jak i za zamkniętymi drzwiami.

Pomyślności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now ButtonZadzwoń
Kopiowanie zabronione!