Artykuły

BEZPIECZNE MIEJSCE – wersja audio

Gdy odczuwamy lęk, jesteśmy zestresowani, zamartwiamy się, czujemy presję czasu mięśnie naszego ciała napinają się. Gdy taki stan utrzymuje się i trwa więcej niż tydzień, dwa możemy zacząć odczuwać nieprzyjemne dolegliwości w ciele. Bóle karku, sztywne barki, bóle głowy, migreny, bóle pleców, ucisk w klatce piersiowej, napięcia bądź drżenie rąk, trudności w oddychaniu, niestrawność etc. Pojawiające się dolegliwości somatyczne mogą być różnie interpretowane, a to sprzyja pojawianiu się niepokojących myśli i emocji. A te skłaniają nas do poszukiwania odpowiedzi i wyjaśnień. A najprościej szukać w sieci, a tu… od wyboru do koloru! A jak wiemy, nasz mózg nie lubi tracić energii na bezpodstawne zagrożeni, więc szybko podpowie nam chorobę, której symptomy i objawy potwierdzimy u siebie. I błędne koło nabiera rozpędu i jest niczym kula śnieżna, trudne do zatrzymania.

Przykład:

Ta spirala zwiększa napięcie mięśniowe, a to powoduje coraz większe cierpienie zarówno fizyczne jak i psychiczne.

Aby pomóc sobie w takich chwilach dobrze jest skorzystać z technik relaksacyjnych.  Są one dostępnym i bardzo skutecznym sposobem obniżania napięcia i regulowania emocji.

Pamiętajmy! Oglądanie telewizji, przeszukiwanie sieci, YT to NIE jest RELAKS. To tylko brak zmęczenia fizycznego (choć i takie może się pojawić). W technikach relaksacyjnych chodzi o to by mózg odpoczął. A odpoczywa, gdy może odciąć się od napływających bodźców sensorycznych i nadmiaru informacji. A telewizja i internet takich bodźców dostarczają WIELE, zbyt wiele.

Bezpieczne miejsce jest jedną z prostych technik relaksacyjnych, którą każdy z nas może wykonać w zaciszu własnego domu.

Pamiętajmy! Zdolność do rozluźniania, odprężenia i pełnej koncentracji na ćwiczeniu jest umiejętnością, której trzeba się nauczyć która wymaga czas, zaangażowania i systematyczności. Im częściej będziemy wykonywać je w stanie względnego spokoju i zmniejszonego napięcia, tym łatwiej przyjdzie nam wykonanie jego w momencie, gdy duży stres zaczyna nami zarządzać lub gdy ogarnia nas stan wysokiego wzburzenia emocjonalnego czy też, gdy potrzebujemy wyciszyć się po „wybuchu”.

wersja audio:

 

Życzę odkrywania cudownych bezpiecznych miejsce.

 

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now ButtonZadzwoń
Kopiowanie zabronione!