Artykuły

Bezpieczna więź. Co pomaga ją stworzyć? I dlaczego jest tak ważna?

„Ciekawość bierze się z poczucia bezpieczeństwa; sztywność – z bycia wyczulonym na zagrożenie. Sue Johnson
 
Taki obrazek: Plac zabaw. Dziecko bawi się, a niedaleko na ławce siedzi jego mamą. Dziecko łatwiej i chętniej próbuje nowych rzeczy, tj. wspinania się po nowych barierkach, zaglądania w dotychczas nieodkryte miejsca, czy przejścia nową trasą po drabince, gdy wie, że w razie potrzeby mama przy nim będzie. Gdy wie, że może na nią liczyć, zawsze wtedy, gdy będzie jej potrzebowało. Gdy czuje, że mama poda dłoń, uśmiechnie się, pogratuluje, wesprze słowem, przytuli, da buziaka, otrze łzy.
 
Bezpieczna więź sprawia, że odkrywanie świata jest ciekawą przygodą. 
 
A nie mając wsparcia i pomocy ze strony mamy/taty/opiekuna łatwiej narazić się na niebezpieczeństwo i spodziewać zagrożenia. Dlatego bezpieczniejsze wydaje się wybranie dobrze znanej drogi i wstrzymanie się od „przygód”. Bezpieczniej jest przestrzegać sztywnych reguł i stosować się do utartych opinii, niż sprawdzać i badać inne, bo wszystko co nowe i nieznane stanowi potencjalnie niebezpieczeństwo.
 
Bądźmy obecni, dostępni, dostrojeni i reagujący na dziecko oraz spójni i przewidywalni w reakcjach.
Wystrzegajmy się chaotyczności i nieprzewidywalności, bo to jeden z wrogów poczucia bezpieczeństwa.
 
Bezpieczna baza (więź) jest jak żyzna gleba, na której wyrasta człowiek, który potrafi:
✅ tworzyć zdrowe relacje
✅ potrafi rozpoznać, nazywać i adekwatnie reagować na własne emocje
✅ potrafi prosić o pomoc, jak i udzielić jej innym
✅ nie boi się bliskości i zależności od innych, bo potrafi stawiać granice, zna swoją wartość i nie traci swojej odrębności
✅ a bliskie relacje utożsamia ze szczęściem, szacunkiem i zaufaniem dlatego rzadko martwi się, że zostanie porzucony, odrzucony, odtrącony.
 
Bezpieczna więź to również fundament do budowania pozytywnych przekonań na temat siebie, innych i świata, a w razie kryzysów/problemów i trudnych doświadczeń stanowi dobrze działający bufor ochronny.
 
Tak wiem, wpis upraszcza temat bezpiecznej więzi, ale zamysłem było zwrócenie uwagi jak bardzo jest ona ważna oraz rozbudzenie apetytu na więcej wiedzy z tej materii, a nie wyczerpanie tematu 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now ButtonZadzwoń
Kopiowanie zabronione!