Artykuły

„Bolało? chcesz się przytulić?” zamiast „Nie rycz! Nie ma powodu do płaczu.”

Sytuacja z wczoraj.
 
Mural. Tak realistycznie zrobiony, że już szłam do tej dziewczynki by zapytać co się stało . Autentycznie przejęłam się.
 
Gdy rozmawialiśmy, o tym jak super jest zrobiony, przyszła mi do głowy scena z filmu, gdzie mama mówi do dziecka: „Nie rycz! Nie ma powodu do płaczu”
 
Pomyślałam, ileż podobnych komunikatów wielu z Nas słyszało, a ilu z Nas używa nie będąc świadomym, że takimi słowami, niestety:
✅ odbieramy dziecku prawo odczuwania emocji
✅ unieważniamy i umniejszamy jego uczuciom
✅ uczymy tłumienia uczuć i emocji
✅ mówimy co ma czuć, a czego nie, a tym samym zakłócamy proces uczenie się rozpoznawania i zauważenia oraz nazywania własnych emocji, i tego jak ciało na poszczególne emocje reaguje,
✅ wprowadzamy chaos – dziecko czuje smutek, a słyszy, że nie powinno tak czuć, że to nie smutek, że…
 
Co Ty na to, by trochę zmienić te komunikaty? Oczywiście nie zapominając dostosować je do wieku dziecka?
 
Oto kilka przykładów
 
❌ „No już, uśmiechnij się, nie ma powodu do smutku„, zastąp: ✅ „Lubiłaś tego pieska, Oleńko, prawda? I smutno Ci, że już się z nim nie pobawisz?
„Nie złość się, nie dostaniesz tej zabawki” zastąp: ✅ „Tymek, rozumiem, że bardzo podoba ci się ten samochód i bardzo chciałbyś go mieć, ja też bardzo bym chciał, ale nie możemy tego kupić, ponieważ…”
 
„No wstawaj, nic się nie stało. Już nie boli” zastąp ✅ „Bolało? Chcesz się przytulić?”
 
„Uspokój się! Już dobrze, dobrze!” zastąp: ✅ „Powiedz Tacie, gdzie Cię boli? Mogę zobaczyć? Sprawdzimy czy dasz radę iść, dobrze?”
 
„No już przestań tak skakać z radości”, zastąp: ✅ „Oooo taaaakkk, cóż za radość!!! Cieszę się, że tak cię to cieszy”
 
„Nie rób scen, ludzie patrzą, nie jest Ci wstyd?” zastąp: ✅ „Kochanie o co chodzi? Jesteś głodna, coś Cię boli?
 
„No idź. Nie ma co się bać. To tylko pająk, nic Ci nie zrobi” zastąp: ✅ „Przestraszyłeś się? Chcesz złapać mnie za rękę?”
 
Złość, gniew, smutek, frustracja, radość, duma, zadowolenie, zdziwienie, strach, lęk, zaskoczenie, euforia etc. To wszystko są emocje. Nie ma dobrych i złych. Wszystkie są potrzebne.
 
Uczmy dzieci, że mają prawo do odczuwania wszystkich emocji. Uczmy dzieci nazywać emocje. Uczmy dzieci adekwatnie na nie reagować, wyrażać, okazywać.
 
✔ Zauważ emocje dziecka.
✔ Pomóż je nazwać.
✔ Oddziel emocje od zachowania.
✔ Zapytaj jak możesz pomóc, gdy widzisz, że dziecko nie wie co robić lub jest „niegrzeczne”.
 
Zaopiekuj się dzieckiem i jego emocjami by jako dorosły człowiek umiało zaopiekować się sobą i swoimi emocjami, a potem by umiało zrobić to samo dla swojego dziecka.
 
Najpierw czułam smutek, widząc tę małą dziewczynkę, a chwilę później dziecięcą radość z zabawy na piłkach. Czułam tak różne emocje w tak krótkim czasie i zapewniam, to zdrowe 😁.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now ButtonZadzwoń
Kopiowanie zabronione!